سلام کنکور

دانش آموزان پیش دانشگاهی و داوطلبان کنکور، کنکور سلامتان می کند!

  روزهای پایانی سالتحصیلی برای همه کسانی که در تعلیم و تربیت نقش آفرینی می کنند از اهمیت و حساسیت ویژه برخوردار است.پدران و مادران، مدیران و معلمان، دانش آموزان و دانشجویان و... هر کدام به نوعی در تکاپوی بهره برداری از فرصتهای پایانی سالتحصیلی هستند.اولیا در تلاشند محیط خانواده را آرام کنند ،دبیران و معلمان و مدیران از آخرین ترفندهای آموزشی و تربیتی استفاده می کنند تا مباحث درسی بطور کامل به پایان برسدو...

  در این بین نقش اساسی و موتور محرکه آموزش ،یادگیری و نهایتا کسب موفقیت بر دوش دانش آموزان، دانشجویان و داوطلبان کنکور گذاشته شده است. همه آنچه گفته شد اعم از اولیا و شرایط مطلوب خانوادگی و معلمان و تدابیر آموزشی و تربیتی مدرسه هنگامی به ثمر خواهد نشست که موتور درسخوانی دانش آموزان و دانشجویان به راه افتد . هر چند به نظر می رسد که در اندک زمان باقیمانده فرصت چندانی برای طراحی یک برنامه میان مدت وجود ندارد ولیکن با رعایت برخی توصیه های آموزشی می توان بر کیفیت یادگیری و قابلیت بازآموزی و بروزآوری مطالعات افزود.

 امتحانات نیمسال دوم به پایان رسیده و داوطلبان کنکور در یکی از گروههای ذیل قرار می گیرند:

1)   کسانی که تحصیل در دوره پیش دانشگاهی را در سالتحصیلی گذشته به پایان رسانده اند و امسال به عنوان پشت کنکوری مشغول آماده سازی خود برای کنکور 1390 بوده اند. بدیهی است بر اساس منطق این گروه از داوطلبان نبایستی عقب ماندگی خاصی در مطالعات خود داشته باشند. به شرط آنکه از اولین روز تصمیم گیری برای پشت کنکور ماندن برنامه جامعی برای خود طرح کرده باشند. برنامه ای که بتواند ضمن بازآموزی عقب ماندگی درسی فرصت کافی برای عمق بخشیدن به یادگیری و جلوگیری از فراموشی را برای داوطلبان کنکور راهم سازد. ضمنا شرکت در آزمونهای آزمایشی که می تواند توسط خود داوطلب طراحی و با استفاده از منابع مکتوب و یا فن آوریهای موجود در داخل خانه نیز برگزار شود یا آزمونهای آزمایشی که توسط مراکز معتبر طراحی و اجرا می شود ، از عملکرد داوطبان ارزیابی مناسب به عمل می آورد.خوشبختانه د ر سالهای اخیر منابع فراوانی در طرحها و اشکال متنوع در حوزه کتب درسی و کمک درسی تولید شده است . کتابهای درسی نیز همه ساله بازنگری و بروز می شوند. مع الاسف مشغله ای بازدارنده نیز به موازات این امکانات  در حال توسعه و اثرگذاری بر حوزه علایق و انگیزه های تحصیلی و سلامت و بهداشت روانی جوانان هستند.

2)   گروه دوم داوطلبانی که در سالجاری تحصیل می کردند و در طی سالتحصیلی ضمن اینکه برای پایان تحصیلات خود در محدوده طبیعی یعنی پایان امتحانات نیمسال دوم برنامه ریزی کرده اند با افزودن بر میزان ساعات مطالعه برای کنکور نیز از طرح و برنامه منظم پیروی کرده اند. این گروه به لحاظ استفاده از فرصت کلاسهای درسی و بهره مندی از حضور دبیران از فرصتهای موجود حداکثر بهره را برده اند. مهمترین امتیاز این گروه به روز بودن مطالعاتشان می باشد. و در واقع با برنامه ویژه هم برای فراغت از تحصیل و هم برای ورود به دانشگاه تلاش می کنند. آنان قدر یک سال عمر خود را دانسته و سرنوشت تحصیلی خود را به اما و اگرهای پشت کنکور ماندن گره نمی زنند.

3)   گروه سوم کسانی هستند که به صورت ارادی و با تدبیر خاص می خواهند بعد از ارزیابی عملکرد خود در کنکور سراسری یا کنکور دانشگاه آزاد در مورد پایان تحصیلات خود تصمیم بگیرند. درس یا دروسی را از نیمسال اول یا دوم نگه می دارند و بعد از اعلام نتایج کنکورهای دوگانه یا بررسی فرصتهای آموزشی دیگر برای شرکت در آزمونهای شهریور تصمیم می گیرند. البته این کار با ریسک زیادی همراه است. محدودیت عمده برای این گروه در بین داوطلبان و دانش آموزان پسر بیشتر است. موضوع نظام وظیفه و سایه ای که آن بر روی قدرت تصمیم گیری داوطلبان کنکور می اندازد از کارآئی این گروه می کاهد.

 رعایت نکات ذیل می تواند در برنامه ریزی و اتخاذ تصمیم دانش آموزان محترم دوره پیش دانشگاهی و داوطلبان کنکور موثر باشد:

الف)شما در طول یکسال تحصیل در دوره پیش دانشگاهی یک بار می توانید با استفاده از تبصره یک درس را بانمره 7 قبول بشوید. فرق نمی کند این نمره در امتحانات نیمسال اول باشد یا دوم ،جبرانی اول ،دوم و یا شهریور باشد. از آنجائیکه ممکن است در آینده نمرات امتحانات نهائی در پذیرش از مراکز آموزش عالی دخالت داده شود توصیه می کنم تبصره را در دروس غیرنهائی به کار گیرند.

ب) پشت کنکور ماندن را توصیه نمی کنم. تجربه 20 ساله ام در کار با دانش آموزان و مشاوره در امور کنکور ثابت کرده است در اکثریت قریب به اتفاق موارد داوطلبان مانده در پشت کنکور نتایج بهتری نسبت به سال و دوره قبل کسب نکرده اند. ناگفته نماند که در برخی موارد نتایج بسیار درخشانی نیز حاصل شده است و این مختص کسانی است که با ظرفیتهای ذهنی و مطالعات کافی به دلیل بروز برخی اتفاقات پیش بینی نشده نتوانسته اند تمام دارائی درسی خود را در جلسه آزمون به کار گیرند و یا در انتخاب رشته به شکل آرمانی عمل کرده اند.

در عین حال برای کسانی که به زمان و عمر ارزش قائلند یک سال عمر بسیار گرانبهاست. صرفنظر از این نکته رخدادهای غیر منتظره ای که ممکن است بیافتد و تمام پیش بینی ها و برنامه ریزی های پشت کنکور ماندن را بر هم ریزد.

ج)تقریبا یک ماه تا برگزاری کنکورهای سراسری و دانشگاه آزاد باقیمانده است. البته برای کسانی که در طول سالتحصیلی بیش از 70% کار را انجام داده اند فرصت مغتنمی است که مطالب باقیمانده را به سرانجام رسانند. در عین حال برای بقیه داوطلبان نیز متناسب با وضعیت تحصیل و مطالعه شان می شود می توان برنامه های را تنظیم کرد. برنامه ای که شامل مرور یا آموزش قسمت معینی از دروس باشد. یا برنامه ای که آزمونهای شبیه سازی شده با کنکور در آن اجراشود.

د)به آنچه از در طول زمان از دست داده اید نیاندیشید چراکه نه تنهاجبران نخواهد شد بلکه بر میزان فشار روانی و استرس شما اضافه خواهد کرد. بهتر است با منطق خاص فرصت باقیمانده را قدر شناسید و با کاستن از حواشی و سرگرمیهای بازدارنده زمان را برای رسیدن به حداقل خواسته های تحصیلی خود مدیریت کنید.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 31 مرداد ماه، 1390 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 نایب قهرمانی تیم طناب کشی پژوهش در مسابقات شهرستانی  [ دوشنبه، 1 آبان ماه، 1391 ] 1586 مشاهده
 قهرمانی تیم تکواندو  [ سه شنبه، 17 آذر ماه، 1394 ] 855 مشاهده
 بهترین های درسی دبیرستان پژوهش در بهمن 95  [ دوشنبه، 16 اسفند ماه، 1395 ] 687 مشاهده
 برترین های نیمسال اول 93-94  [ يكشنبه، 5 بهمن ماه، 1393 ] 1448 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب