برگ های زرین مدیریت

برگ های زرین مدیریت

بنا بر تصمیم وزارت آموزش و پرورش و بعد از تحقیق و بررسی و جمعبندی از نقاط و  ضعف نظام آموزشی متوسطه کشور مقرر گردید از سالتحصیلی 72-71 با ظرفیت 10% از کل دانش آموزان ورودی آموزش متوسطه تحت پوشش نظام جدید آموزش متوسطه قرار گیرند . در استان آذربایجانغربی شهرستان خوی به لحاظ استعداد خوبی که در کادر اداری و آموزشی داشت و بدلیل امکانات موجود مساعد در این امر پیشتاز شد . دبیرستان امام خمینی(ره) شهرستان خوی به لحاظ قابلیت هائی که داشت در کنار دبیرستان شهید مطهری 2 واحد آموزشی بودند که برای جذب پسران فارغ التحصیل دوره راهنمائی به آموزش و متوسطه نظام جدید در نظر گرفته شده بودند .

در سالتحصیلی 72-71 تعداد 350 نفر از دانش آموزان سال اول بعد از شرکت در آزمون ورودی در 10 کلاس سازماندهی شدند و تحصیلشان را در این دبیرستان آغاز کردند . لبتدا اینجانب هر چند به عنوان مشاور در کنار دانش آموزان مشغول انجام وظیفه بودم ولیکن بدلیل عشق و افربه کارم ، از آنجائیکه مدیر آموزشگاه مرحوم میرفرج عیوضی بدلیل پیگیری امور معالجه بیماری شان غالباً وضعیت مساعدی نداشتند ،تقریباً غالب امور را بر عهده داشتم . بعد از پایان امتحانات نیمسال اول برنامه نیمسال دوم را تنظیم و بعد از ارائه واحد نیمسال جدید را آغاز کردیم . در روزهای نخست نیمسال دوم متوجه شدم که تعداد معدودی از دانش آموزان به طور مستمر غیبت دارند . استمرار عدم حضور این تعداد و پیگیری هایی که توسط معاونت انجام می گرفت بی نتیجه بود . این موضوع سبب شد خود دست به کار شوم . آدرس پنج نفر از دانش آموزانی که به نظر می رسید برای ادامه تحصیل دچار مشکل شده اند را از مسئول دفتر دبیرخانه گرفتم . از آقای محمد قربانعلیزاده که مربی پرورشی مدرسه بود کمک گرفتم . مقرر شد بعد از پایان وقت مدرسه بر اساس آدرسی که در اختیار داشتیم به در منزل دانش آموزان مذکور برویم . از پنج دانش آموز ترک تحصیل کرده 4 نفر را یافتیم . 3 نفر از آنان را به مدرسه برگرداندیم . از این میان وضعیت معیشتی و فرهنگی خانواده یکی از آنان و آنچه بعد از مراجعت به تحصیل اتفاق افتاد حائز اهمیت فوق العاده و در بردارنده نکات قابل توجه می باشد .

یکی از این دانش آموزان « ب . ک » نام داشت . در منطقه خیابان کارگر سکونت داشتند . به همراه آقای قربانعلیزاده به منزل نامبرده رفتیم . بعد از نواختن زنگ در منزل منتظر ماندیم . بعد از دقایقی پیرمرد نحیف و رنجوری در را باز کرد . بعد از سلام و علیک و احول پرسی خود را معرفی کردیم . موضوع مزاحمت مان را با ایشان در میان گذاشتیم . ابتدا به جد مخالفت کرد و اظهار داشت : « ب نان آور خانه ماست و من نه تنها هزینه تحصیل او را نمی توانم تأمین کنم بلکه برای اداره امور خانواده به او نیاز مندم . »

از پدر خواستیم که اجازه دهد دقایقی تا پسرشان نیز دیدار و مصاحبه ای داشته باشیم .اجازه داد . دانش آموز ب وقتی به جلو در آمد بسیار ما را متأثر ساخت . قیافه ژولیده ای داشت معلوم بود در طول مدتی که از مدرسه محروم شده به شدت کار کرده است . کارشاق یک نوجوان در پشت دار قالی آنهم در شرایط بد بهداشتی و با تغذیه بسیار ناکافی دست به دست هم داده وضعیت روحی و جسمانی نا مطلوبی را در او به وجود آورده بود . اساساً فقر مادی در اکثر مواقع با فقر فرهنگی ، ناهنجاریهای اجتماعی ، نابسامانی اخلاقی و مشکلات عدیده بهداشتی و تغذیه همراه می گردد . دقایقی با دانش آموز ب صحبت کردیم . از احوال و مشکلات جویا شدیم . متوجه شدیم که او هنوز علاقمند تحصیل است ولیکن فقرمالی و مادی خانواده و در خواست پدر مانع از حضورش شد در مدرسه گردیده است .

با اصرار فراوان از پدرش برگشت او را به مدرسه خواستار شدیم . به اول قول دادیم که هزینه تحصیل و ایاب و ذهاب و خوراک فرزندش را ما و مدرسه تأمین خواهیم کرد . استدلال ، اصرار و وعده های ما نتیجه داد . پدر دانش آموز ب رضایت داد علیرغم میل باطنی اش فرزندش به مدرسه برگردد . بسیار خوشحال شدیم . از روز بعد دانش آموز ب ک به جمع دانش آموزان مدرسه اضافه شد . من و آقای قربانعلیزاده مراقبت ویژه ای را برای او در نظر گرفتیم .با عنایت حق تعالی سالتحصیلی به پایان رسید و دانش اموز مذکور با کامیابی سال اول را پشت سر گذاشت . نامبرده برای ادامه تحصیل شاخه فنی و حرفه ای را برگزید . این کار مراقبت را برای ما سخت می کرد . اما با توجه به  علاقه مندی او،به تصمیم او رضایت دادیم. فلذا با بیم و امید  او را برای تحصیل در شاخه فنی هدایت کردیم . در تماس تلفنی با رئیس هنرستان شهید رجائی در مورد سرگذشت تحصیلی و مشکلات دانش آموز ب . ک مفصلاً صحبت کردم و تقاضای عنایت ویژه نمودم . در طول دوران مدرسه پیگیر جریان تحصیل ایشان بودم . خبرهای خوشی می شنیدم . مطلع شدم با معدل بالای 18 در بین دانش آموزان هنرستان به عنوان ممتاز شناخته شده است . این خبر از بهترین اخباری بود که در طول دوره مدیریت آموزشی ام دریافت می کردم .

بعد از اینکه ابتدای سالتحصیلی 87-86 از مدیریت دبیرستان امام خمینی (ره) کنار رفتم جهت برقراری ارتباط با دانش آموزان و ادامه فعالیت های آموزشی ام اقدام به راه اندازی آموزشگاه علمی آزاد نمودم . در این دوره مطلع شدم که دانش آموز ب فارغ التحصیل شده و مدتی است دنبال کار می گردد . کسی را دنبالش فرستادم و در ملاقات حضوری ضمن جویا شدن از احوالش از او خواستم چنانچه بخواهد به عنوان منشی می تواند در آموزشگاه کار کند . پذیرفت و مدتی با هم کار کردیم . خوشبختانه در این مدت از یک آزمون تحصیلی و شغلی پذیرفته شد و بنابر صلاحدید من و خانواده اش برای ادامه تحصیل و کسب درآمد از شغلی که حاصل می شد به شیراز رفت . اینک که قریب 13 سال از آن موقع می گذرد نامبرده در کنار تحصیلات عالی در یک رشته مهندسی به یک زندگی مستقل و برخوردار از عزت دست یافته و تشکیل خانواده داده است . و من فکر می کنم خداوند متعال اجر کار ما را نیز در این دنیا با دعای خیر ایشان و خانواده محترمشان در قالب عزت و کامیابی در امور شغلی و مدیریتی عطا فرموده است .

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 31 مرداد ماه، 1390 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 برگزاري اولين مجمع عمومي اوليا  [ شنبه، 30 مهر ماه، 1390 ] 3779 مشاهده
 رئیس دبیرستان غیردولتی پزوهش مورد تقدیر قرار گرفت  [ دوشنبه، 15 ارديبهشت ماه، 1393 ] 1470 مشاهده
 اخذ مدرک دکترای مدیریت آموزشی  [ جمعه، 27 شهريور ماه، 1394 ] 1032 مشاهده
 سخنرانی دکتر محمدلو در همایش مدارس غیردولتی  [ دوشنبه، 12 بهمن ماه، 1394 ] 839 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب